Menu

Umenie ako liek

0 Comment

O vplyve umenia na detskú psychiku, ma presvedčila skúsenosť, ktorú som nezažil na vlastnej koži, ale videl na vlastné oči. Moji známy majú dcéru, ktorej diagnostikovali autizmus. Nepatrím k ľuďom, ktorí by ľutoval ostatných, ale musím povedať, že v tomto prípade mi ich bolo naozaj ľúto. Stretávali sme sa pravidelne aj pred tým, ako sa im ich dcérka narodila a preto som mohol vidieť, ako ich jej zdravotný problém zmenil. V priebehu niekoľkých rokov, sa z nich stali úplne iní ľudia. Boli zamračení, nešťastní, jednoducho som ich nespoznával.

malování
 
Raz mi povedali, že skúsia arteterapiu, teda formu terapie, kde sa využíva výtvarné umenie.Nechcel som ich nejako demotivovať, tak som sa len pousmial a poprial im veľa šťastia. Asi o dva mesiace od tohto stretnutia, ma pozvali na večeru. Po tom, ako sa otvorili dvere som skoro odpadol. Privítať ma prišla totiž ich dcéra, ktorá mi navyše povedala „ahoj“. Pred tým, keď som k nim prišiel, malá iba sedela niekde na koberci zaujatá svojimi hračkami. Rozprávala sa ledva so svojimi rodičmi, a nie to so mnou.

malovat
 
Podľa ich slov, k nim chodí terapeutka trikrát do týždňa. Moja zvedavosť mi nedala, tak som ich poprosil, či sa môžem prísť najbližšie pozrieť. Pani, ktorá sa malej venovala, bola veľmi príjemná a nemala problém odpovedať na všetky moje hlúpe, začiatočnícke otázky. Podľa nej dokáže terapia farbami a maľovaním s deťmi hotové zázraky. Za svoju prax zažila aj prípady, kedy deti, ktoré trpeli napríklad vážnymi formami autizmu, nerozprávali, odmietali vyjsť z domu, nechceli sa ani okúpať a jesť, po nejakom čase začali fungovať ako úplne normálne a zdravé deti.
 
Tento zážitok ma presvedčil, že umenie môže byť naozaj liekom. Ak teda patríte k rodičom, ktorých dieťa trpí akýmkoľvek zdravotným problémom a lekári vám nedokážu pomôcť, skúste sa poobzerať aj po tejto alternatíve.