Menu

Prekvapujúce účinky slaniny pre zdravie

0 Comment


Dobré správy pre milovníkov tejto pochutiny
Hoci vládne stigma, že väčšina mäsových výrobkov je, ako sa hovorí, ťažká a v konečnom dôsledku nezdravá, zdá sa, že tomu nemusí byť vždy tak. Záleží na tom ako o aký pokrm sa jedná, ako ho konzumujete, v akom množstve a v neposlednom rade, či sa nedá určitým iným spôsobom pozitívne využiť pre zdravie. Jedným z týchto zázračných jedál je práve slanina. V posledných rokoch vyplýva z rôznych výskumov na povrch, že konzumácia tohto mastného kúsku a jeho špeciálne vlastnosti, sa dajú skvelo zužitkovať.kúsky slaniny.jpg
Naši starí rodičia a prarodičia ju s chuťou jedávali pravidelne, a ako sa radi pýšia, boli pomerne zdraví a zdatní. Úplne takýto vzťah medzi týmito dvoma pojmami ľudstvo síce ešte nenašlo, ale sme aspoň v začiatkoch. Surová slaninka totižto obsahuje ako jedna z mála, asi 150 rôznych látok a vitamínov – B1, B2, B6, vápnik, železo, nenasýtené mastné kyseliny, kyselina hyalúrónová… Pravda, nie všetky z nich sú prospešné, ale tých dobrých sa tam nájde dosť. Len ich treba správne využiť.
Skutočne domáce liečenie
Zo slaniny sa dajú urobiť rôzne vývary, obklady a iné liečivé produkty, ktoré pomáhajú v boji proti suchej pleti a vráskam, lámavým nechtom, zastaví krvácanie, je účinná proti angíne, zmierňuje bolesť zubov a uší, utišuje popáleniny.anglické raňajky.jpg
Múdre dieťa = pravidelné anglické raňajky?
Biológovia v Severnej Karolíne USA sa dostali k ďalším pozoruhodným objaveniam. Zistili, že je bohatá na cholín, čo je vitamín skupiny B. Ten sa podieľa na tvorbe častíc ktoré napomáhajú vytváraniu nervového vzruchu – prenášaniu informácií medzi jednotlivými neurónmi v mozgu.
Pre nás, už dospelých ľudí, ktorých prepojenia v mozgovej kôre sú dávno vytvorené, až taký vplyv cholín nemá, okrem toho, že jeho veľký nedostatok môže spôsobiť zhoršenie pamäte či Alzheimera. No pre tehotné ženy, respektíve ich ešte nenarodené bábätká, majú priam až zázračné účinky. Menia vývin mozgu plodu a jeho dostatok vedie k jeho zdravšiemu vývoju a vyššej inteligencií. Samozrejme, aj tu platí, že všetko z mierou.