Menu

Ako počujete? Mýty a pravdy o sluchových pomôcka

0 Comment


Mýtus: Sluchová pomôcka zničí sluch viac
Toto platí iba pre domáce zosilňovače, ktoré nie sú načúvacie pomôcky a nepodliehajú povinnej certifikácii. Zariadenia s nízkou kvalitou môžu naozaj poškodiť už poškodenú sluchovú funkciu. Ak je však zariadenie certifikované a vybrané správne, nepoškodí to sluch, ale iba zlepší kvalitu života, funkciu mozgu a stav nervového systému sluchovo postihnutého.

zvuk

Mýtus: Vždy, keď je to možné, je potrebné odložiť okamih použitia zariadenia. Najskôr skúste všetky dostupné lieky.
Strata sluchu súvisiaca s vekom je nezvratný proces. Liečba liekmi môže spomaliť iba zmeny v mozgu súvisiace s vekom, ktoré sú zodpovedné za vnímanie zvukov. Ale často jedinou cestou pre sluchovo postihnutú osobu je nosiť načúvacie pomôcky. Koniec koncov, ak človek nepočuje dobre, jeho duševné funkcie trpia. Pokles kognitívnych schopností u starších ľudí často spôsobuje zánik fyzickej aktivity.

vlny

Mýtus: Načúvacia pomôcka zosilňuje všetky zvuky – nielen užitočné reči, ale aj šum
Správne zvolený prístroj zosilňuje zvuk len pre tie frekvencie, ktoré sú v konkrétnej osobe znížené. V dôsledku toho sa zvuk ľudskej reči stane zrozumiteľným, bez vonkajšieho šumu. Okrem toho existujú modely, v ktorých je zvuk spracovávaný
pomocou počítača (digitálne zariadenia), takže je možné zvýšiť frekvenciu reči.

Mýtus: Na počúvanie bude vidieť každý
Existuje mnoho modelov načúvacích pomôcok, medzi ktorými sú veľmi malé zariadenia. Sú úplne umiestnené do ucha a úplne neviditeľné pre ostatných. Spravidla sú takéto prístroje vhodné pre pacientov s miernym až stredným stupňom poškodenia sluchu.

sluch

Mýtus: Sluchové pomôcky sú veľmi drahé.
Existujú dva typy slúchadiel – digitálne a analógové. Analógové zariadenia sú jednoduché a digitálne zariadenia potrebujú programovanie, ale majú niekoľko ďalších funkcií, a preto sú drahšie.