Mať zelenú strechu je v súčasnosti veľmi moderné. Aj keď sa často v spoločnosti pod pojmom zelená strecha označuje tá, ktorá je po svojom povrchu posiata trávou, strecha dokáže byť zelená aj vďaka machu. Pôsobením externých vplyvov – najčastejšie rôznych poveternostných podmienok, akými sú dážď, priame slnko či vietor, na strechách dochádza k ich zmene. Jednou z výrazných zmien je práve mach, lišajníky či rôzny riasy na streche, ktoré chce mnoho ľudí zo škridle odstrániť. Je to však nevyhnutné a ako k ich odstráneniu pristupovať?
Mach, plesne, lišajníky alebo riasy na streche vznikajú z viacerých dôvodov. Najvýraznejším je asi ten, že sa im darí obzvlášť vo vlhkom prostredí. Vlhkosť má na ich rast významný vplyv, preto by ste mali zvýšiť pozornosť hlavne vtedy, ak sa váš rodinný dom či chata v takomto prostredí nachádza. Aj keď sa vám možno na prvý pohľad môžu na vašej streche páčiť, treba myslieť na to, že je vďaka nim na ploche strechy zadržiavaná prebytočná voda, ktorá dokáže spôsobiť nepríjemnosti. Vďaka prebytočnej vode vznikajú na streche rôzne oxidačné procesy, ktoré sú pre strechu prínosom len skutočne zriedkavo. Pravidelnou kontrolou strechy dokážete vzniku machu na škridli zabrániť. Existujú aj špeciálne škridle, ktoré sú voči vzniku machu odolné.
Odstrániť mach či iné rastliny z plochy strechy nie je až také náročné. Ak si na to netrúfate sami, môžete si na túto činnosť zavolať aj externú firmu, ktorá sa o vašu strechu postará. K tomuto kroku pristúpte hlavne vtedy, ak sa obávate o svoju bezpečnosť – najmä v prípade, ak je vaša strecha extrémne šikmá.
Medzi základné spôsoby, pomocou ktorých sa odstraňuje mach zo strechy, patria:
V niektorých krajinách je mach na streche módnym trendom. Jedná sa však o krajiny, ktoré sú známe chladnejším počasím počas celého roka. Ak aj vás zaujíma problematika strešnej škridle, navštívte stránku www.krytina.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií.
© Belince.sk - Všetka práva vyhradená. Business Theme.