Menu

Mach na streche – ako k nemu pristupovať?

0 Comment

Mať zelenú strechu je v súčasnosti veľmi moderné. Aj keď sa často v spoločnosti pod pojmom zelená strecha označuje tá, ktorá je po svojom povrchu posiata trávou, strecha dokáže byť zelená aj vďaka machu. Pôsobením externých vplyvov – najčastejšie rôznych poveternostných podmienok, akými sú dážď, priame slnko či vietor, na strechách dochádza k ich zmene. Jednou z výrazných zmien je práve mach, lišajníky či rôzny riasy na streche, ktoré chce mnoho ľudí zo škridle odstrániť. Je to však nevyhnutné a ako k ich odstráneniu pristupovať?
mech na střeše

Prečo vzniká mach na streche

Mach, plesne, lišajníky alebo riasy na streche vznikajú z viacerých dôvodov. Najvýraznejším je asi ten, že sa im darí obzvlášť vo vlhkom prostredí. Vlhkosť má na ich rast významný vplyv, preto by ste mali zvýšiť pozornosť hlavne vtedy, ak sa váš rodinný dom či chata v takomto prostredí nachádza. Aj keď sa vám možno na prvý pohľad môžu na vašej streche páčiť, treba myslieť na to, že je vďaka nim na ploche strechy zadržiavaná prebytočná voda, ktorá dokáže spôsobiť nepríjemnosti. Vďaka prebytočnej vode vznikajú na streche rôzne oxidačné procesy, ktoré sú pre strechu prínosom len skutočne zriedkavo. Pravidelnou kontrolou strechy dokážete vzniku machu na škridli zabrániť. Existujú aj špeciálne škridle, ktoré sú voči vzniku machu odolné.
mech na střeše budovy

Spôsoby, ako odstrániť mach zo škridle

Odstrániť mach či iné rastliny z plochy strechy nie je až také náročné. Ak si na to netrúfate sami, môžete si na túto činnosť zavolať aj externú firmu, ktorá sa o vašu strechu postará. K tomuto kroku pristúpte hlavne vtedy, ak sa obávate o svoju bezpečnosť – najmä v prípade, ak je vaša strecha extrémne šikmá.

Medzi základné spôsoby, pomocou ktorých sa odstraňuje mach zo strechy, patria:

  • Použitie chemických prípravkov:odstránenie pomocou špeciálnych chemických prípravkov patrí medzi najčastejšie spôsoby. Na trhu dnes nájdeme veľké množstvo prostriedkov, ktoré sa jednoducho aplikujú na strechu a mach postupne časom zmizne.

  • Mechanické odstránenie: realizuje sa pomocou tlakového prístroja. Tlak je natoľko silný, že mach začne zo strechy opadávať samostatne. Na úplné očistenie strechy sa používa špeciálna kefa.
  • Odstránenie pomocou modrej skalice: modrá skalica predstavuje špeciálnu meďnatú zlúčeninu, ktorá sa riedi vodou. Zriedením modrej skalice a vody vznikne roztok, ktorý sa na strechu strieka pomocou postrekovača. Aplikácia sa však odporúča len na suché strechy v prechodnom období – vyhnite sa aplikácii počas horúčav.

V niektorých krajinách je mach na streche módnym trendom. Jedná sa však o krajiny, ktoré sú známe chladnejším počasím počas celého roka. Ak aj vás zaujíma problematika strešnej škridle, navštívte stránku www.krytina.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií.