Menu

Nástrahy bulímie

0 Comment

Bulímia nervosa je psychologické ochorenie. Ľudia, ktorí ním trpia svoje problémy pred všetkými taja. Ide o ochorenie, ktoré spadá do porúch príjmu potravy. Veľkú úlohu tu hrá pocit viny.

čokoláda

Podstata bulímie.
Priemerný človek skonzumuje 1500 až 3 000 kalórií denne. Pri poruchách príjmu potravy môže dochádzať k záchvatom prejedania sa. Počas týchto záchvatov pacient skonzumuje za krátku dobu oveľa väčšie množstvo kalórií (okolo 15 000). Výsledný efekt je obezita, cukrovka, problémy so žlčníkom, srdcom, cholesterolom. Pri bulímii dochádza po takomto záchvate k pocitu viny, hanby, znechutenia, prídu výčitky a pacient sa cíti nešťastne. Pocit viny je tak veľký, že chce všetko čo prijal dostať von – a to akokoľvek. Vracanie, nadmerné cvičenie, užívanie diuretík, preháňadiel,… všetky kalórie, ktoré prijal chce dostať čo najrýchlejšie von. Strach z toho, že priberie, pocit nafúknutia a plnosti v ňom vyvolá vinu.

Záchvat prejedania sa.
Počas záchvatu pacient nedokáže prestať jesť. Najskôr sa dostaví chuť na sladké – keksíky, čokolády, potom prídu na rad slané tyčinky, cukríky,…všetko čo je po ruke. Následne dôjde rad na syry, cestoviny, pečivo,… všetko čo sa dá zjesť pacient aj zje. Rozhodne nejde o zdravé stravovanie.

psycholožka

Po odznení záchvatu dochádza k už spomínanému pocitu viny. Pacient sa snaží zhodiť čo zjedol, dodržuje prísny režim, kontroluje si počet prijatých kalórií, môže držať hladovku, začne nadmerne cvičiť a užívať močopudné lieky a preháňadlá. Ak čo i len raz odbočí z predsavzatého záväzku cíti sa zle, zdá sa mu všetko čo doteraz urobil márne a dôjde zas k záchvatu prejedania sa.

Liečba bulímie
Liečba tohto ochorenia spadá do rúk psychológov a psychiatrov. Najúčinnejšie sa ukazujú byť kognitívno – behaviorálne terapie, na ktorých sa lekár s pacientom snažia zistiť čo spôsobuje (spúšťa) záchvaty prejedania sa. Pacient sa tu naučí vyhýbať, alebo odolávať spúšťačom.